sobota, 28 stycznia 2017

Dzieci Szczęścia



Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ z tytułu wywnioskowałam, iż będzie ona poradnikiem pozytywnego myślenia. Okazała się być czymś zupełnie innym.

   Autor opisuje w niej jak być tytułowym "Dzieckiem Szczęścia"- przedsiębiorczym człowiekiem, który osiągnie sukces w życiu, społecznym indywidualistą, osobą wykorzystującą swoje szansy... Podczas lektury miałam wrażenie, że każdy może założyć firmę, która zabłyśnie na arenie międzynarodowej, taką jak McDonald czy IKEA. Jednak nie jest to czysto poradnik motywacyjny. Pokazuje ona podejście do życia osobistego, szczęścia, pieniędzy.

  Bardzo mi się podobało to, że Herman Scherer pokazuje jak ważne jest myślenie poza granicami naszego umysłu. Trzeba łamać zasady  i sposób myślenia narzucone nam przez społeczeństwo czy system oświaty. Po co chcieć podnieść swoje obroty o 1000zł, jeżeli możesz je zwiększyć  o 2x ? Mało tego! można być najlepiej zarabiającą osobą w swojej branży. Autor nie pisze tego jako pustych, motywujących słów. Daje, również, przykłady z życia osób, którym się to udało. Przy czym każda historia jest o człowieku, który nie jest geniuszem, szczęściarzem, czy bogaczem. Pokazuje zwykłą osobę, taką jak ja czy ty. Oni po prostu mieli odwagę, ambicję i pomysł, dzięki któremu wybili się przed szereg.

   Autor to człowiek dziwny.... ale i genialny.  Odziedziczył 5 mln euro długu po rodzicach, który spłacił co do jednego euro. Dzisiaj jego obroty rocznie wynoszą kilka mln. Jednak jego zachowania często bywają dla mnie abstrakcyjne. On nie kupuje swojego mieszkania, tylko mieszka na wynajmie z tylko kilkoma nie zbędnymi meblami. Płaci za loty I klasą  nieco ponad klasę ekonomiczną. Podziwiam go, bo robi co chce, nie ma bosa i żyje z dnia na dzień.
  Mocno polecam dla osób które prowadzą własną firmę, albo nie maja odwagi jej założyć. Jednak nie tylko. Myślę, że książka sprawdzi się u każdego :)

Najlepsze cytaty ( a było ich dużo):


  • Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy- po t, żeby zaimponować ludziom, których nawet nie lubimy.
  • Na czym polega Geniusz? 1% inspiracji 99% potu. - Edison
  • Jeżeli w chwili podejmowania decyzji nie było pytania czy jest ona dobra czy zła... jest to dobra decyzja
  • Jedyny nie bezpieczny światopogląd to ten reprezentowany przez ludzi, który świata w ogóle nie widzieli
  • Rzeczy które posiadamy rzadko zachowają swój czar, które miały zanim je posialiśmy
  • Myśl, że  świat bez nas będzie trwał dalej jest trudna do zniesienia. Właściwie to zabawne, bo akceptujemy, że świat istniał przed naszym przyjściem na świat
  • Większość chce iść do nieba, tylko dlatego, iż boją się pójść do piekła
  • Każda wizja, jest zamaskowanym strachem
  • 5 zasad Szansy:
  1. Szanse nie wyglądają jak szanse
  2. Nie mają nic wspólnego z wizjami
  3. Nie spadają z nieba jak manna
  4. Nigdy nie występują w przyszłości
  5. Nie podlegają żadnym regułom.

wtorek, 17 stycznia 2017

Chcesz być dobra? Skończ z rywalizacją

   W naszej zachodniej kulturze istnieje przekonanie, iż rywalizacja jest źródłem wszelkiego dobra. Przecież świetnie motywuje do działania, pomaga nam doskonalić siebie, osiągnąć wyznaczone cele szybciej, kiedy mamy rywala. Mało tego! Uważa się, że dzięki rywalizacji ludzka cywilizacja osiągnęła tak wiele, a dzieci wychowane w idei rywalizowania są lepiej przygotowane do dorosłego życia (bo przecież nasza rzeczywistość przypomina trochę wyścig szczurów). Jednak czy to prawda? O toż istnieje wiele badań, które negują pozytywny wpływ rywalizacji.



   Zacznijmy od tego, że niektórzy sądzą, że rywalizacja jest głęboko zakorzeniona w ludzkiej naturze, istniała od zawsze i na zawsze. To nie jest prawda! Wcześniej podstawą naszej cywilizacji była współpraca. Trzeba było pomagać innym, żeby samemu przetrwać.
    My sami nie lubimy rywalizacji. Stanowi ona poważne zagrożenie dla naszej samooceny (w rywalizacji zawszę jest wygrany-przegrany, czyli *w naszej psychice* lepszy-gorszy). Co najważniejsze, rywalizacja rozprasza nas od doskonalenia swoich umiejętności. Liczy się tylko bycie lepszym od rywala. Po co być świetnym w czymś, skoro muszę być tylko dobra, żeby kogoś pokonać?
   Bardzo przykrym i niepokojącym zjawiskiem jest również przesadna rywalizacja, tzn, "po trupach do celu". Chcemy być od kogoś lepszym, nie ważne jeżeli jest to krzywdzące dla nas, lub bardzo nieuczciwe.
Co powoduje rywalizacja?

  • Uczy postrzegania świata jako pola walki, a innych ludzi jako rywali
  • Przeszkadza nam w osiąganiu doskonałych wyników
  • Powoduje lęk, przed negatywną oceną ( w niektórych przypadkach uczucie strachu, złości, niechęci)
  • Zabija racjonalność działań
  • Obniża motywacje wewnętrzną
Jednak czy jest pozytywna rywalizacja?'

   Oczywiście! Nie można zaprzeczyć, że rywalizacja to napęd dla szybkiego rozwoju naszego świata. Dzięki rywalizowaniu z innymi sportowcy wciąż osiągają lepsze wyniki, a ty masz pewnie fajne wspomnienie, które powstało, kiedy chciałaś/eś udowodnić komuś, że nie jesteś gorsza. Powinnam raczej nazwać tego posta: "Dzięki jakiej rywalizacji będziesz dobra", no ale... nie będzie taki chwytliwy. Parę rzeczy których musisz przestrzegać, żeby trzymać się dobrej, zdrowej i lepszej (see what i did here?) rywalizacji:
  1.  Rywalizuj z samą sobą. Co z tego, że koleżanka osiągnęła lepszy wynik w sprzedaży danego produktu? Skoro ona pracuje tu już 5 lat i zawsze sprzedaje tyle samo np. kubków? Ty tu pracujesz 2 rok a twoja sprzedaż wzrosła o 50% od poprzedniego roku. Kto tu jest naprawdę zwycięzcą? 
  2. Kontroluj swoje emocje. Serio, po co masz się spinać?
  3.  Nie pędź za stadem. 
  4. Nie obrażaj innych
  5. Nie miej ego jak planety. Proszę.
"Nawet rywalizacja może być przy­jem­na gdy ludzie nie są so­bie wro­go nastawieni."

źródła: http://annastankiewicz.home.pl/data/documents/Ciemna_i_jasna_strona_rywalizacji.pdf
oraz gazetka dla nauczycieli wfz 2011r., która trafiła w moje ręce.

sobota, 7 stycznia 2017

Dlaczego pokochałam jogę i ty tez możesz

Na Jogę zaczęłam chodzić już w te wakacje. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Chciałam się porozciągać, czego sama bardzo nie lubiłam robić. Nie sądziłam, że joga da mi o wiele więcej niż samo "rozciąganie".
  Na pierwsze zajęcia poszłam w wakacje 2015, na Azoty Arena (Szczecin) odbywały się darmowe zajęcia i poszłam na nie z moją dobrą przyjaciółką. Niestety za pierwszym razem mi się nie spodobało co tylko dowodzi, iż
"Żeby znaleźć to co lubisz, trzeba próbować nowych rzeczy. I to nie raz, czy dwa"

Na kolejne zajęcia poszłam za rok. Tym razem było lepiej, chodziłam regularnie przez miesiąc. No, ale znowu przestałam. Dopiero 3 miesiące temu powróciłam i nie wyobrażam sobie przestać uprawiać jogę. Dlaczego?


~Przez ponad godzinę o niczym nie myślę. Nie wiem, czy tez tak masz, jakby twoje myśli przypominają wagoniki w rollercoasterze. Pędzą w twojej głowie: nowe pomysły, problemy, rozwiązania problemów, plany na przyszłość, ale również plany co zamierzam zjeść na kolacje. One sobie pędzą, a ja się męczę. Kiedy uprawiam jogę to jedyny moment w ciągu dnia(no może oprócz snu), kiedy mój mózg po prostu się wyłącza. Niesamowite uczucie. Skupiam się tylko na swoim oddechu, na tym co mówi instruktorka, a cały inny świat został jakby w szatni.

~Głęboka relaksacja,czystszy umysł i fale alfa. O tym, że Joga relaksuje nie muszę chyba nikomu  mówić. ALE czy wiesz co to są fale alfa w twoim mózgu? 
   Neurolodzy dzielą prądy mózgowe na pasma referencji (częstotliwość). Są to np. Fale delta (bardzo niska częstotliwość, 1-4 cykle na sec. W stanie głębokiego snu albo przed śmiercią) , fale theta(zmęczenie, zasypianie. 4-8 cykle), fale beta(12-28) i gamma (80-100). A fale alfa? (8-13). To nie jest jawa, ani sen. Ten stan nie jest jakimś osłupieniem umysłowym, tylko stanem kiedy jesteśmy zapatrzeni w siebie i mamy podwyższoną inteligencje. Fale alfa są często wykorzystywane w szybkim uczeniu się etc. Właśnie dzięki nim, kiedy wracam do szatni, do "reszty świata" nagle podejmuje jakoś trudną decyzje i problem który miałam, nie jest wcale taki duży jak o nim myślałam.*

~ Joga jest kompletnie inna niż wszystko. Naprawdę jeżeli miałabym przyrównać jogę do czegoś innego, to nie wiedziałabym do czego.  

~Jestem taka gibka. Już po 3 miesiącach trenowania widzę spore efekty. Mogę podnieść wysoko nogę, zrobić pług, panować nad swoim oddechem i nie bać się swojego ciała. Stawy są o wiele bardziej sprężyste.

~Aktywność, która nie tylko ćwiczy ciało, ale również i umysł

~Jogę może wykonywać każdy. Serio każdy. Lubie chodzić na te zajęcia jeszcze z tego względu, że każda osoba różni się od innej. Jestem np, taka ja, która ma 17 lat, pani która ma 60, pan który ma ok 30. Po prostu każdy! Na zajęcia chodzi również pani, która nie ma jednej ręki. Powiedz mi teraz, że jakiś fizyczny aspekt cię ogranicza. Jesteś zbyt energiczny/a? Ja również!  Wszędzie mnie zawsze pełno, co chwile coś robię, gadam, aż mi się jadaczka nie może zamknąć. Jednak dzięki jodze przez chwile jestem spokojna,

~świetnie wpływa na tarczycę i wiele chorób. 


A ty próbowałaś/eś już jogi? Jak nie to spróbuj! poważnie!
*** Duża część tekstu o falach alfa, jest przepisana z książki " Dzieci szczęścia" Hermann Scherer

niedziela, 1 stycznia 2017

Co robić w 2017?

 Wow, niesamowite. Jest już 2017 r. Przecież rok temu był 2007! w 2017 r będę kończyła 17 lat, czyli został mi tylko rok do osiągnięcia pełnoletności i oficjalnie zakończę bycie dzieckiem (prawnie, oczywiście. O samowystarczalności i dojrzałości dorosłego mogę tylko pomarzyć).
  Kiedy to minęło?! Przecież wczoraj szłam do podstawówki, nienawidziłam czytanek i chciałam zostać prawnikiem. A teraz? Teraz jestem już taka stara!  Żart, oczywiście (trochę nie), ale wciąż nie mogę ogarnąć, gdy ktoś mówi o "najmłodszych", "dzieciach", "trzeba się nimi mocno opiekować" nie ma na myśli mnie.

No! ale na nostalgie, przyjdzie czas kiedy indziej. Ja mam dla was moje postanowienia noworoczne, parę challenges (czelendży?) oraz pomysłów jak urozmaić sobie rok 2017!


Postanowienia:

1. Nie zaniedbuj nauki. Podciągnij średnią. Serio, tak sobie odpuściłam w tym roku, że to poezja.
2. Przeczytaj 30 książek. W tym kilka z tego challenge:





3. Napisz 20 wierszy i jeżeli będą dobre, opublikuj je.
4. Ćwicz Jogę 3x w tygodniu (wpis o jodze już nie długo!)
5. Jako, że dostałam pod choinkę lustrzankę i mam już sprzęt na rozwijanie swojej fotograficznej pasji, chce wziąć udział w tym fotograficznym challenge:

Dla inspiracji parę moich zdjęć:



6. Uczyć się niemieckiego 5x w tygodniu!
7. Wróć do Blogowania
8. W końcu wytrenuj sobie sześciopak.
9. Nie zlewaj ludzi *w porządku ludzi*
10. Sprzątaj i mniej porządek
11.  Na 17 urodziny zrób sobie tajny tatuaż. Mam już wymyślony jaki i w jakim miejscu :)
12. Nie spędzaj piątków samotnie
13. Śpij 7,5 h nie mniej, nie więcej.
14.Ryzykuj.
14. Wróć do bycia wolontariuszem.


Inne pomysły, które możesz zrobić, a ja się nad nimi zastanawiam

1. Dołącz do klubu książkowego
2. Pójdź parę razy do kosmetyczki
3. Spędzaj któryś posiłek ze swoją rodziną
4. Oszczędzaj