sobota, 28 stycznia 2017

Dzieci SzczęściaSięgnęłam po tę książkę, ponieważ z tytułu wywnioskowałam, iż będzie ona poradnikiem pozytywnego myślenia. Okazała się być czymś zupełnie innym.

   Autor opisuje w niej jak być tytułowym "Dzieckiem Szczęścia"- przedsiębiorczym człowiekiem, który osiągnie sukces w życiu, społecznym indywidualistą, osobą wykorzystującą swoje szansy... Podczas lektury miałam wrażenie, że każdy może założyć firmę, która zabłyśnie na arenie międzynarodowej, taką jak McDonald czy IKEA. Jednak nie jest to czysto poradnik motywacyjny. Pokazuje ona podejście do życia osobistego, szczęścia, pieniędzy.

  Bardzo mi się podobało to, że Herman Scherer pokazuje jak ważne jest myślenie poza granicami naszego umysłu. Trzeba łamać zasady  i sposób myślenia narzucone nam przez społeczeństwo czy system oświaty. Po co chcieć podnieść swoje obroty o 1000zł, jeżeli możesz je zwiększyć  o 2x ? Mało tego! można być najlepiej zarabiającą osobą w swojej branży. Autor nie pisze tego jako pustych, motywujących słów. Daje, również, przykłady z życia osób, którym się to udało. Przy czym każda historia jest o człowieku, który nie jest geniuszem, szczęściarzem, czy bogaczem. Pokazuje zwykłą osobę, taką jak ja czy ty. Oni po prostu mieli odwagę, ambicję i pomysł, dzięki któremu wybili się przed szereg.

   Autor to człowiek dziwny.... ale i genialny.  Odziedziczył 5 mln euro długu po rodzicach, który spłacił co do jednego euro. Dzisiaj jego obroty rocznie wynoszą kilka mln. Jednak jego zachowania często bywają dla mnie abstrakcyjne. On nie kupuje swojego mieszkania, tylko mieszka na wynajmie z tylko kilkoma nie zbędnymi meblami. Płaci za loty I klasą  nieco ponad klasę ekonomiczną. Podziwiam go, bo robi co chce, nie ma bosa i żyje z dnia na dzień.
  Mocno polecam dla osób które prowadzą własną firmę, albo nie maja odwagi jej założyć. Jednak nie tylko. Myślę, że książka sprawdzi się u każdego :)

Najlepsze cytaty ( a było ich dużo):


 • Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy- po t, żeby zaimponować ludziom, których nawet nie lubimy.
 • Na czym polega Geniusz? 1% inspiracji 99% potu. - Edison
 • Jeżeli w chwili podejmowania decyzji nie było pytania czy jest ona dobra czy zła... jest to dobra decyzja
 • Jedyny nie bezpieczny światopogląd to ten reprezentowany przez ludzi, który świata w ogóle nie widzieli
 • Rzeczy które posiadamy rzadko zachowają swój czar, które miały zanim je posialiśmy
 • Myśl, że  świat bez nas będzie trwał dalej jest trudna do zniesienia. Właściwie to zabawne, bo akceptujemy, że świat istniał przed naszym przyjściem na świat
 • Większość chce iść do nieba, tylko dlatego, iż boją się pójść do piekła
 • Każda wizja, jest zamaskowanym strachem
 • 5 zasad Szansy:
 1. Szanse nie wyglądają jak szanse
 2. Nie mają nic wspólnego z wizjami
 3. Nie spadają z nieba jak manna
 4. Nigdy nie występują w przyszłości
 5. Nie podlegają żadnym regułom.

8 komentarzy:

 1. Lubię książki rozwojowe, ale jakoś takie biznesowe do mnie nie przemawiają, nie wiem czemu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ja właśnie też nie sięgnęłabym po książkę biznesową. Dlatego cieszę się, że tytuł mnie zmylił. W końcu trzeba czytać różnorodną literaturę. ;)

   Usuń
 2. Lubie tego typu ksiązki, dają do myślenia i czyta się je bardzo fajnie :) i tak sobie myślę, że w tym pierwszym cytacie jest dużo prawdy :)

  Wydaje mi się, że jak już raz stracimy do kogoś zaufanie to później nawet jak będziemy się bardzo starać to nie będzie tak jak dawniej, wiem to po samej sobie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak pierwszy cytat jest zdecydowanie moim ulubionym ^^ (no może jeszcze to o pójściu do nieba).

   niestety masz rację, tylko trochę szkoda rezygnować z osoby, która kiedyś była bardzo dla mnie ważna.

   Usuń
 3. Faktycznie sporo tych cytatów :D aż chce się czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda? aż myślałam, że mi naklejek nie wystarczy ;)

   Usuń
 4. Myślenie poza granicami umysłu także bardzo mi się podoba :) Co prawda, firmy nie zakładam ale jak mówisz - książka dla każdego więc co do tej książki, jestem za! ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie będę zakładać firmy przez najbliższe 15 lat *miejmy nadzieję*, ale teraz chociaż wiem od czego NIE zaczynać c:

   Usuń